ترانک دانوب

ترانک دانوب یا ترانکینگ وسیله ای است که برای جلوگیری از شلوغی کابل کشی های پی در پی بر روی دیوار به کار برده می شود. در این مقاله از آلفانت ایران قصد داریم شما را با انواع ترانک ها و داکت ها آشنا کنیم.

اگر قصد خرید ترانک دانوب، ترانکینگ یا داکت را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید. بسیاری از افراد هنگام خرید، ترانک را با داکت اشتباه می گیرند. برای رفع این دیدگاه بهتر است کمی با این نوع محصولات آشنا شوید.

ترانک چیست؟

ترانک یا trunk به وسیله ای گفته می شود که از شلوغی کابل کشی های پی در پی بر روی دیوار جلوگیری می کند. علاوه بر آن در طول مسیر می توان به خروجی های متعدد برق، شبکه، تلفن و سایر مکانیزم ها را روی آن ایجاد کرد.

یکی از مزیت های ترانکینگ جلوگیری از تخریب دیوار ها و قرار دادن کلید، پریز ها و سیم کشی های داخل دیوار وجود ندارد. برای درک این مسئله فرض کنید یک دفتر را به مدت دو سال اجاره کرده اید. حال قصد دارید 10  کارمند را به آن محل ببرید. تمام این کارمند ها نیازمند پریز های تلفن، برق و شبکه هستند.

در این حالت امکان تخریب دیوار از لحاظ زمان و هزینه به هیچ عنوان برای شما به صرفه نیست. به همین دلیل پیشنهاد می شود برای سهولت کارها از ترانک دانوب یا ترانکینگ استفاده کنید.

مهمترین سؤالات هنگام خرید ترانک دانوب:

  • انواع سایز ترانکینگ چیست؟
  • بهترین جنس ترانک چیست؟
  • چه تفاوتی میان ترانکینگ درب نرم با ترانک درب سخت وجود دارد؟
  • پارتیشن های ترانک دانوب چیست؟ و وظیفه آن در چه بخشی است؟
  • سه راهی ترانک چیست؟
  • بهترین برند ترانکینگ
  • ته بند یا مسدود کننده چیست؟
  • کاربرد درز گیر درب و بدنه های ترانکینگ چیست؟

جنس بدنه های ترانک دانوب

معمولأ این محصولات از جنس های مختلفی ساخته می شوند که مهمترین و بهترین جنس آنها از نوع PVC و پلاستیک است. اصولأ برخی از این ترانک ها دارای موادی در جنس بدنه خود هستند که از پخش آتش هنگام آتش سوزی جلوگیری می کند.

مهمترین نکته ای که در هنگام خرید این محصول باید رعایت کنید دقت به جنس بدنه آن است. جنس PVC و پلاستیک در شرکت های مختلف با کیفیت های متفاوتی به بازار عرضه می شود بنابراین بهتر است به شرکت های معتبر مانند لگراند مراجعه کنید.

آلفانت ایران از محصولات با کیفیت و مرغوب برند لگراند استفاده می کند. شما می توانید از محصولات ترانک دانوب آلفانت ایران خریداری کنید.

انواع سایز تراکینگ

ترانک ها از لحاظ عرض، عمق و سایز درب ها در اندازه های مختلفی توسط شرکت های تولید کننده به بازار عرضه می شود. عرض رایج در بازار ایران به صورت 80 ، 105 ، 150 و 195 میلیمتری است.

این سایز ها جزء عرض های محبوب، توسط مصرف کنندگان می باشد. علاوه بر آن عمق های رایج در بازار ایران عبارتند از: 50 و 80 است که استقبال بسیاری از سوی مصرف کنندگان داشته است.

میزان اهمیت تولید با عمق ها و عرض های مختلف آنقدر بالاست که شرکت های تولید کننده ترانکینگ حاضر به تولید تمام سایز ها و ابعاد ترانکینگ هستند.

درب ترانک

فرق ترانکینگ ها در بخش درب هایشان بر اساس میزان سایز و انعطاف آنها است. درب ترانکینگ ها نیز با ابعاد مختلفی تولید می شوند. برای مثال می توان به محصول ترانک دانوب 50*105 لگراند اشاره کرد.

این محصول در بازار با دو مدل متفاوت عرضه شده است که نوع اول آن 50*150 با درب 85 میلیمتری می باشد. دومین مدل این محصول با ابعاد 50*105 با درب 65 میلیمتری تولید شده است.

به طور کلی می توان گفت شرکت های سازنده این محصول هنگام تولید درب هایشان به صورت یک محصول مجزا تولید می کنند. این امر موجب شده است تا برخی از مسائل مانند متناسب نبودن سایز درب ها با محل مورد نظر دیده نشود.

دومین مسئله اثر گذار در فروش و محبوبیت ترانک دانوب های آلفانت ایران مجزا بودن به تمامی سایز ها و ابعاد مختلف با دو رنگ سفید و مشکی می باشد.

پارتیشن های ترانکینگ یا ترانک

گاهی اوقات موارد مورد نیاز جهت جلوگیری از به وجود آمدن نویز بر روی کابل های شبکه و پارازیت توسط کابل های برق به وجود می آید. برای جلوگیری از این اتفاقات شما می توانید از جدا کننده ترانکینگ یا پارتیشن ترانک استفاده نمایید.

تنها نکته مهم هنگام خرید این محصول میزان عمر پارتیشن و میزان قابلیت جلوگیری از هر نوع بروز مشکل در کابل های شبکه است.

زاویه ترانک دانوب یا ترانکینگ

معمولأ برای استفاده از ترانک ها در یک مسیر مستقیم که فاقد هر نوع برآمدگی یا فرو رفتگی روی دیوار است نیازی به استفاده از ابزارهای زاویه دار نداریم.

در برخی از مواقع بخشی از سطح دیوارهای محل مورد نظرتان دارای فرو رفتگی یا برآمدگی است. در چنین شرایطی بهتر است از ابزارهای کمکی ترانکینگ که مخصوص زاویه دهی است استفاده نمایید.

برای درک این مسئله فرض کنید قصد داریم دور تا دور ستون مکعبی شکل را ترانک بکشیم، اکنون برای این کار نیاز داریم از چهار زاویه خارجی استفاده کنیم.

همانطور که گفتیم ستون مکعبی شکل ما دارای چهار زاویه خارجی است. به عبارتی L انگلیسی از بیرون دارای یک زاویه خارجی است. معمولأ زاویه های داخلی ترانکینگ در طول مسیر دارای زوایای 90 درجه هستند. مهمترین نکته ای که می بایست هنگام خرید زاویه ترانک به آن توجه کنید، متناسب بودن با سایز ترانکینگ است.

قبل از خرید بهتر است تمامی زاویه های محلی که قصد کشیدن ترانک دانوب را در آن دارید شناسایی و اندازه گیری کنید.

سه راهی در ترانکینگ ها

سه راهی ها معمولأ شبیه T لاتین وجود دارند. هنگامی در طول یک ترانکینگ شما نیاز به ایجاد یک انشعاب دارید می توانید در محل اتصال دو ترانک از سه راهی استفاده نمایید.  

مهمترین نکاتی که می بایست هنگام خرید سه راهی به آن دقت فرمایید سایز و برند آن است.

درزگیر بدنه و درب

گاهی هنگام استفاده از این محصول به دلیل اینکه ترانک ها دارای شاخه های 2 متری هستند در محل اتصال و نصب به خطی پدیدار می شوند. مسلمأ چنین ظاهری برای دیوار مکان های مختلف جالب نیست.

به این دلیل شرکت های تولید کننده ترانک دانوب محصولی را به عنوان درزگیر درب و بدنه تولید کرده است. مهمترین نکته ای که هنگام خرید درزگیر های این محصول می بایست رعایت کنید، دارا بودن دو نوع چسب خاری است.

این نوع چسب ها توسط چسب دو طرفه ای با مدل های مختلف در کارخانه ها طراحی و تولید می شود. نکته دیگری که باید توجه بسیاری داشته باشید متناسب بودن با سایز ترانکینگ ها بر روی درب یا بدنه است.

مسدود کننده ترانکینگ

مسدود کننده یا ته بند در اولین نقطه و آخرین نقطه مسیر ترانک دانوب ها استفاده می شوند. اصولأ از ته بند ها یا همان مسدود کننده ها جهت زیبایی در بخش ظاهری استفاده می کنند.

همچنین این وسیله باعث جلوگیری از خطراتی همچون برق گرفتگی می شود. مهمترین نکته در خصوص تهیه مسدود کننده یا ته بند متناسب بودن با عرض ترانکینگ است.

حتمأ سعی کنید ته بند و ترانک دانوب خود را از یک برند تهیه نمایید.

فریم یا کادر

هنگام استفاده از مکانیزم ها روی ترانک دانوب شما نیاز به یک نگه دارنده برای هر نوع مغزی یا مکانیزم می باشید. کادر یا فریم ها معمولأ بر اساس سایز درب های ترانکینگ با ابعاد مختلف هنگام خرید به شما داده می شوند.

یکی از دانستنی های مهم در خصوص کادر ترانکینگ متناسب بودن با نوع درب با کادر مورد نظر می باشد. همچنین تعداد پریز هایی که قصد نصب روی ترانک دارید را محاسبه کنید.

بست و نگهدارنده کابل ها

نگهدارنده کابل ها معمولأ قطعات کوچک پلاستیکی هستند که درون ترانکینگ ها به صورت برآمدگی نصب شده اند. این بست های نگهدارنده در بخش بالایی خود می توانند یک یک بست کمربندی را از خود عبور دهند.

این امر موجب می شود تا کابل ها در فضای داخلی ترانکینگ پخش نشوند. نام دیگر این بست ها بست سوسکی می باشد. خرید این نوع بست ها الزامی نیست اما می توانید به عنوان کمربند بدنه ترانکینگ از آن استفاده کنید.

بهترین برند های ترانک دانوب در ایران

اولین و بهترین برند ترانک دانوب در بازار ایران لگراند است که ساخت کشور فرانسه می باشد. از برند های دیگر ایرانی ترانکینگ های البرز، سوپیتا و دانوب اشاره شده است.

آلفانت ایران محصولات شرکت های دانوب و لگراند را عرضه می نماید. برای تهیه این محصول می توانید به سایت آلفانت ایران مراجعه فرمایید. امیدواریم توانسته باشیم شما را با این محصول به درستی آشنا کرده باشیم.