سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه چیست ؟

 

 

سوئیچ شبکه یک قطعۀ سخت افزاری است که برای متصل کردن و ارتباط سازی بین چند دستگاه برای ارتباط به یک شبکه صورت می گیرد .

به پرت شبکه LAN که مخفف کلمۀ ( Local Area Network ) است کابل شبکه یا کابل LAN گفته می شود . از این ترفند برای متصل کردن چند شبکه به یکدیگر استفاده می کنند.

در گذشته از روترهایی با باندهای پهن استفاده می کردند همچنین از دستگاه هایی مانند اترنتی ، سوئیچی مجزا یا مستقل برای شبکه کردن و شبکه های خانگی استفاده می کردند .

اما امروزه از دستگاه های سوئیچی اترنتی به صورت مستقیم به عنوان حافظۀ درونی روتر ها با باند های پهن استفاده می کنند ، اما همچنان سوئیچ های شبکه ای طرفداران زیادی دارد و از سطح بالاتری  نسبت به بقیۀ دستگاه ها دارد .

تکنولوژی سوئیچ های شبکه :

امروزه قابلیت های سوئیچینگ بسیار زیادی روی کار آمده اند مانند ATM و Token Ring . اما همچنان قابلیت سوئیچینگ های اترنتی کاربرد بیشتری در بین افراد دارد . این سوئیچ ها ( Mainstream – سوئیچینگ های اترنتی ) قابلیت پشتیبانی از سرعت یک گیگابایت به ازای هر لینک را دارد .

نقش سوئیچ ها برای برپا سازی شبکه های بیسیم

سوئیچ های شبکه می توانند از تمام دستگاه های ارتباطی پشتیبانی کنند . برای مثال سوئیچ شبکه ای که به دستگاه اترنتی متصل است قادر به ساخت و اتصال 4 الی 8 کانکشن می باشد . اما بعضی از دستگاه های سوئیچینگ که در شرکت ها و سازمان های بزرگ هستند قادر به تأمین سازی 32 الی 128 کانکشن به یک دستگاه می باشد . همۀ این کارها تحت پوشش روشی همیشگی که به آن daisy chaining گفته می شود صورت می گیرد .

این روش باعث می شود تا تعداد بیشتری از دستگاه ها به یک شبکۀ LAN متصل شوند .

سوئیچ های مدیریت شونده و غیر مدیریت شونده

سوئیچ های شبکه که به صورت معمولی و روتر که به طور عموم در شبکه های خانگی وجود دارد ، تنها نیاز به اتصال برق دارند و هیچگونه پیکر بندی و تنظیمات خاصی را نیاز ندارند.

سوئیچ های گران قیمت که در شرکت های بزرگ و تجاری قرار دارند می توانند از قابلیت کنترل و مدیریت برخوردار شود . از جمله این سوئیچ ها می توان به SNMP و QOS نیز اشاره کرد .

سوئیچ های مدیریت شونده معمولاً بر اساس کنترل پذیری از طریق واسطه های خط فرمانی نیکس ساخته می شوند .

سوئیچ مدیریتی

یک سوئیچ مدیریتی برای کانفیگر کردن یک شبکه شرایطی را فراهم می کند که باعث می شود دستگاه سوئیچ مدیریتی توانایی شناسایی و مدیریت دستگاه را داشته باشد . این یک نکتۀ بسیار مهم در دستگاه های سوئیچ مدیریت است . برای مثال هنگامی که شما از ترافیک multi cast استفاده می کنید و آن را بر روی شبکۀ اینترتی خود دارید ، بدون آن که به شما هزینه های اضافی وارد کند ، سوئیچ های مدیریتی آن را حل می کنند .

سوئیچ های غیر مدیریتی یک گزینۀ مقرون به صرفه و مناسب تر برای سوئیچ های شبکه ای است ، این سوئیچ ها با متصل شدن به پریز برق روشن می شوند و فعالیت خود را شروع می کنند .

کاربرد سوئیچ های شبکه

زمان پاسخ دهی سوئیچ های مدیریتی بر اساس میلی ثانیه است . سازمان های بزرگ و تجاری باید شبکه های خود را از راه های دور که در محفظه هایی قرار دارند مدیریت کنند . این کار به مدیرهای شبکه اجازه می دهد تا عملکرد شبکه های خود را عیب یابی و آن ها را بهینه کنند .

سوئیچ های مدیریتی در سازمان ها باید در بخش شبکۀ ترافیک کنترل شوند و نظارت های دقیقی بر آن ها داشته باشند .

سوئیچ اترنت غیر مدیریتی

این سوئیچ ها از جمله سوئیچ های غیر مدیریتی هستند که نیاز به پیکربندی خاصی ندارند و بلافاصله بعد از وصل شدن به پریز برق شروع به فعالیت می کنند .

این سوئیچ ها به صورت محلی کنترل و نظارت می شوند همچنین از طریق شاخصۀ LED و سوئیچ DIP به راحتی پیکربندی می شوند .

از سوئیچ های غیر مدیریتی برای متصل کردن Edge Device به شبکه از ابزارهایی همچون سوئیچ روتر ، روتر و … برای کوچک کردن اجزا ( stand elone ) استفاده می کنند .

این سوییچ ها برای کارهای شبکه ای ، از اکسس پوینت بیسیم یا وربین های مدار بسته که تحت آی پی ( IP ) هستند مناسب تر می باشند . این سوئیچ ها که تحت شبکه هستند کاربردهای خانگی ، SOHO ، کسب و کارها و سازمان های کوچک کاربرد دارد .

آیا می توان یک سوئیچ مدیریتی را به سوئیچ غیر مدیریتی متصل کرد ؟

اگر یک سوئیچ مدیریتی را طوری پیکربندی کنیم که به عنوان یک سوئیچ غیر مدیریتی بتواند فعالیت کند ، در جواب به سؤال بالا می توان گفت : بله . امکان متصل کردن این دو سوئیچ به یکدیگر وجود دارد .

شما با فعال کردن سوئیچ مدیریتی و فعال کردن حالت open mode  ، می توانید این دستگاه را به سوئیچ غیر مدیریتی متصل کنید .

You've just added this product to the cart: