تجهیزات VOIP

تجهیزات VOIP

در این بخش از مقاله قصد داریم شما را با تجهیزات VOIP آشنا کنیم .

VOIP چیست ؟

VOIP مخفف کلمۀ ( Voicce Over IP ) است به معنای تکنولوژی انتقال صداها بر روی شبکه ها است . این تکنولوژی باعث ایجاد برقراری تماس های تلفنی بر روی شبکه های IP می شود . حدود 30 سال پیش که اینترنت وجود نداشت ارتباط ها به صورت محاوره ای بود و فقط از

طریق شبکه های عمومی تلفن که با نام  PSTN معروف بوده ،  صورت می گرفت . همچنین ارسال و انتقال داده ها از طریق فاصله های دور با هزینه های بسیار بالایی بر خوردار بود . اما خوشبختانه در طی این چند سال ما با علم و تکنولوژی های پیشرفته تری رو به رو هستیم ،

که این تکنولوژی پیشرفته به ما امکان ارسال داده ها و پیام ها را از فاصله های دور ( با سرعت بسیار بالا  ) می دهد و همچنین امکان انتقال صدا و تماس های تلفنی بسیار آسان تر شده و هر کدام از ما در هر جایی از دنیا می توانیم با فرد مورد نظرمان ارتباط تلفنی بر قرار کنیم .

این تکنولوژی نه تنها انتقال صدا و داده ها را بهبود بخشید بلکه نحوۀ انتقال پیام ها و ارتباط های جدیدی را به وجود آورد . امروزه بسیاری از مردم می توانند به صورت پیام های متنی ( چت ) پست های الکترونیکی ( ایمیل یا … ) با یکدیگر ارتباط بر قرار می کنند و پیام های خود را با

سرعت بسیار بالایی به یکدیگر انتقال می دهند . امروزه بسیاری از افراد در اوقات فراقت و بیکاری شان با استفاده از تلفن های همراه و رایانه های شخصی در دنیای بی کران اینترنت با یکدیگر در حال بر قراری ارتباط و یادگیری علم و تکنولوژی بیشتر هستند .

تمامی این تکنولوژی های به وجود آمده زیر سایۀ تکنولوژی VOIP است .

VOIP چگونه کار می کند ؟

صدای انسان یک نوع سیگنال آنالوگی است .

صدا از مبدأ به یک مبدل سیگنال آنالوگی به دیجیتال تبدیل می شود . البته صدا برای انتقال باید از شبکۀ IP استفاده کند ، اما این مورد به جنس دیتا تبدیل می شود . یکی از مزایای انتقال دیتا در شبکه های VOIP ارزان بودن آن و به

کارگیری شبکه های داده ای برای انتقال صدا با استفاده از پهنای باند بسیار بهینه و به صرفه است .

برای تبدیل شدن آنالوگ به دیجیتال ، سیگنال های دیجیتالی از طریق شبکه های IP منتقل می شوند و در بخش آخر توسط یک تبدیل کننده از حالت آنالوگی به سیگنال دیجیتال تبدیل می شود . تبدیل دیجیتال به آنالوگ بسیار ساده تر است و همچنین قابل کنترل می باشد .

کنترل این موارد به صورت فشرده سازی ، تبدیل آن به فرمت مناسب و همچنین مقاوم بودن در برابر نویزها باعث شده است تا کنترل به صورت ساده تری انجام شود.

مزایای VOIP

 • بدون نیاز به سیم کشی های مجزا
 • قابلیت ادغام دستگاه های مختلف مانند تلفن همراه با رایانه های شخصی
 • گسترش آسان
 • قابلیت مدیریت آسان
 • برگزاری کنفرانس های صوتی و تصویری

امکانات موجود در VOIP :

 • امکان دریافت پیام های صوتی : شما می توانید با استفاده از این قابلیت برای شخصی که قادر به پاسخگویی شما نیست ، برا ی او یک پیام صوتی بگذارید .
 • امکان ضبط مکالمات : این یک قابلیت جدید است که به تکنولوژی روز ما اضافه شده و شما می توانید در هنگام مکالمه با فرد مورد نظر صحبت های تلفنی خود را ضبط کنید .
 • قابلیت ارائه شمارۀ تلفن های داخلی به تعداد بالا : امروزه ظرفیت سیستم های تلفنی بسیار بالا رفته و شما می توانید به تعداد زیادی از تلفن های داخلی استفاده کنید .
 • نرم افزار های تلفن های همراه : شما می توانید با نصب برنامه های کاربردی و متفاوت می توانید رایانۀ شخصی خود را از راه دور کنترل کرده و یا بالعکس از طریق رایانۀ شخصی ، تلفن همراه خود را کنترل کنید .
 • Fax To Email
 • Voice Meil To Fax
 • قابلیت گزارش گیری
 • تنظیم ساعت های اداری
 • Interactive Voice Response : قابلیت IVR باعث می شود تماسی را با کاربران خود در قسمت صوتی بر قرار کنید . برای مثال هنگامی که با یک سازمانی تماس تلفنی بر قرار می کنیم ابتدا برای ما یک صدای

ضبط شده پخش می شود که شما را به بخش مربوطه راهنمایی می کند .

 • صف انتظار : شما می توانید با استفاده از این ویژگی هنگامی که خط های تلفنتان مشغول بود از قابلیت صف انتظار استفاده کنید .

مشکلات VOIP

این تکنولوژی با مشکلات خاصی بر خوردار است . یکی از مهم ترین مسائل در ارتباط های تلفنی کیفیت صدا می باشد .

در دنیای واقعی صدای ما به صورت واضح و کامل ( با توجه به شرایطی که در مکان هستیم )شنیده می شود اما هنگام برقراری تماس های تلفنی که صدای ما از طریق ابزار های مختلف و شبکه هایی که بر مبنای IP صورت می گیرد ، ممکن است از کیفیت بالایی بر خوردار نباشد .

کیفیت صدا تنها مشکلی است که این تکنولوژِی دارد.

You've just added this product to the cart: